Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele,
UCZNIOWIE KLAS 4-7 szkół podstawowych
W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM
 
MINISTER EDUKACJI ORAZ NACZELNY DYREKTOR ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH ZAPRASZAJĄ UCZNIÓW KLAS 4-7 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I ICH NAUCZYCIELI DO UDZIAŁU W III EDYCJIOGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „BEZ KORZENI NIE ZAKWITNIESZ. MOJA WIELKA I MAŁA OJCZYZNA”.
 
Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego rodziny ucznia (dowolną techniką plastyczną lub na komputerze w formacie pdf) opracowaną na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz archiwach państwowych.
Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" jest nie tylko zainteresowanie uczniów tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i
historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa oraz uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości.
Praca konkursowa powinna powstać pod opieką nauczyciela, będącego opiekunem merytorycznym projektu edukacyjnemu.  Uczeń podczas przygotowywania projektu może skorzystać z konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.
 
ZGŁOSZENIE DO KONKURSU WRAZ Z WYKONANĄ PRACĄ SKŁADAJĄCĄ SIĘ Z ELEMENTÓW, O KTÓRYCH MOWA W REGULAMINIE KONKURSU ORAZ OŚWIADCZENIAMI/ZGODAMI NAUCZYCIELA I RODZICA NALEŻY PRZESŁAĆ DO 24 KWIETNIA 2024 R. ZA POMOCĄ FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE KONKURSU: HTTPS://ARCHIWARODZINNE.GOV.PL/KONKURS [1]
 
W I etapie konkursu Wojewódzka Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Archiwum Państwowego w Rzeszowie oraz Przemyślu wybierze trzy najlepsze prace uczniów ze szkół położonych na obszarze województwa podkarpackiego. Autorzy najwyżej ocenionych prac przejdą do etapu ogólnopolskiego (jako finaliści).
 
W II etapie (ogólnopolskim) Kapituła Konkursu wybierze trzech laureatów i przyzna dwanaście wyróżnień.
 
Finaliści konkursu zostają uhonorowani okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez archiwa państwowe.
 
Laureaci konkursu oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie otrzymują okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministra Edukacji.
 
Nauczyciele będący opiekunami merytorycznymi prac konkursowych przygotowanych przez laureatów konkursu i uczniów wyróżnionych otrzymują nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministra Edukacji.
 
Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata oraz uczniowie wyróżnieni na szczeblu ogólnopolskim w ubiegłej edycji konkursu, nie mogą brać udziału w kolejnej jego edycji.
 
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami konkursu:
 
* regulamin konkursu (poniżej: załącznik nr 1 na stronie konkursu)
* animacja dźwiękowa o konkursie: https://www.youtube.com/watch?v=L84wrh0ix8A&t=17s
* wzór opisu wykazu źródeł (poniżej: załącznik nr 2 na stronie konkursu)
 
Uczniowie z województwa podkarpackiego chcący wziąć udział w konkursie oraz ich nauczyciele i opiekunowie mogą skorzystać z konsultacji indywidualnych w:
 
* Archiwum Państwowym w Przemyślu
Pani Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 16 670 35 38 wew. 119
* Archiwum Państwowym w Rzeszowie
Pani Izabela Frużyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 17 230 48 08  wew. 208
 
Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Rzeszowie zapraszają także na lekcje archiwalne związane z tematyką poszukiwań genealogicznych (po wcześniejszym umówieniu terminu).
 
PAŃSTWA DYREKTORÓW UPRZEJMIE PROSZĘ O PRZEKAZANIE INFORMACJI  O KONKURSIE NAUCZYCIELOM Z PAŃSTWA SZKOŁY.
 
W przypadku pytań - kontakt do koordynatora konkursu w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie:
Iwona Bereś - Starszy Wizytator, tel. 17 867 11 24
  
SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE NAUCZYCIELI I UCZNIÓW KLAS 4 - 7 PODKARPACKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH.
 
PODKARPACKI KURATOR OŚWIATY
  DOROTA NOWAK-MALUCHNIK
 
Links:
------