Wydarzenia

Kontakt z sekretariatem szkoły: tel. kom. 882 433 582.  e-mail: spnssekretariat@wp.pl      Kontakt do świetlicy szkolnej: 788 261 817
UWAGA! Zmiana konta bankowego dla wpłat za obiady. Nowy numer: 35 9430 0006 1006 1343 2000 0001

 

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „UKRYTE DZIEDZICTWO – co kryje Polska ziemia?”

Projekt „ UKRYTE DZIEDZICTWO. Co kryje Polska ziemia?” to ogólnopolska kampania archeologiczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów. Partnerem projektu jest BohaterOn.

Realizowany w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” skierowany jest do szkół, instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i młodzieży. Przygotowane zajęcia mają kształtować wśród młodych odbiorców świadomość obywatelską oraz właściwy model postawy w zakresie ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa archeologicznego. 

W ramach zajęć uczniowie klas 6b i 6c metodą mapy myśli zapisywali swoje skojarzenia z archeologią. Były to: dinozaury, dawne czasy, wykopaliska czy postać Indiana Jonesa. Następnie obejrzeli film dostępny w materiałach edukacyjnych, który pokazał uczniom świat ukryty pod ziemią.

Dzięki informacjom z prasy i Internetu  młodzi pasjonaci historii przekonali się, że wykopaliska archeologiczne mogą znajdować się w naszej najbliższej okolicy np. w Leżajsku podczas prac remontowych,  przy renowacji rynku odkryto macewy, a wśród nich jedną wyjątkową malowaną złotem.. Z kolei przy budowie drogi ekspresowej S19, w Jeżowem archeolodzy odkopali cmentarz z XVII wieku.

Zachęciło to uczniów do poszukiwań zabytków archeologicznych w swoim otoczeniu. Okazało się, że to nie było takie trudne. Odwiedzając w wakacje babcię zauważyli zbytkowe żelazko na węgiel. W domu dostrzegli dyskietkę (dysk miękki), którą obecnie zastępuje pendrive.

Dzięki lekcjom i poszukiwaniom narodziła się pasja do archeologii, którą warto podtrzymywać.

MO

Galeria