Dnia 22 marca 2023r. uczniowie klasy 2b pojechali do Leżajska do Muzeum Ziemi Leżajskiej na lekcję muzealną. Dzieci poznały symbolikę święconych pokarmów. Potem malowały farbami jajka w pięknych, wiosennych odcieniach. Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem ozdabiali swoje prace.

J. Mirkiewicz

 

 

 

 

W końcu, przyszła... nasza upragniona, długo wyczekiwana wiosna. Bardzo za nią tęskniliśmy, dlatego też zgotowaliśmy jej radosne powitanie.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przywitał nas deszczem i pochmurną pogodą. Jednak w Szkole Podstawowej w Nowej Sarzynie był to jeden z bardziej kolorowych dni w roku z kilku powodów.

Wtorek, 21 marca, to przede wszystkim pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, co oznacza, że można było przyjść do szkoły w niecodziennym stroju wiosennym. W tym dniu zwanym też Dniem Wagarowicza uczniowie chętnie opuszczają zajęcia…ale nie u nas.

W naszej szkole uczniowie klas 6-8 bawili się fantastycznie, rozwiązywali quizy, rebusy, grali w wiosenne koło fortuny, rozpoznawali odgłosy wiosny, było też wiosenne karaoke oraz wiele innych zabaw przygotowanych przez nauczycielki panią Annę Wasiutę i panią Weronikę Niedbałę. 

Kluczowym punktem tego dnia była gra terenowa zorganizowana przez Panią Annę Wasiutę w ramach innowacji pedagogicznej  „Matematyka z kompasem”.  Uczestnicy  na starcie  spotkali się z wcale nie prostym  na pozór zadaniem  matematycznym, które polegało na  przełożeniu patyczka w fałszywej równości, tak aby otrzymać równość prawdziwą (system rzymski). Kolejnym zadaniem było odnalezienie punktów kontrolnych naniesionych na planie i rozmieszczonych  na  terenie szkoły. Przy użyciu kompasu, planu ewakuacyjnego budynku oraz tabletu należało znaleźć „zwiastuny wiosny” i rozwiązać ukryte w kodach QR zadania matematyczne oraz hasło związane z pierwszym dniem wiosny.

Wyniki rywalizacji w grze terenowej:

Wsród klas 8 kolejno miejsca zajęli:

Miejsce I        8C
Miejsce II       8A
Miejsce III      8B

Wsród klas 7 kolejno miejsca zajęli:

Miejsce I        7B
Miejsce II       7A

Wsród klas 6 kolejno miejsca zajęli:

Miejsce I        6A
Miejsce II       6C
Miejsce III      6B

 

Na koniec nagrodziliśmy zwycięzców nagrodami i na dobre pożegnaliśmy zimę.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Anna Wasiuta / Weronika Niedbała

Galeria...

 

 

 

 

 

To już druga i ostatnia w tym roku szkolnym gra terenowa organizowana w ramach innowacji pedagogicznej „Matematyka z kompasem” przez Panią Annę Wasiutę. Pierwsza gra połączona z projektem „Z geometrią za pan brat” przy współpracy z Panią Dorotą Osipą odbywała się w październiku na terenie Nowej Sarzyny i odniosła wielki sukces. Tak i tym razem zadaniem uczestników gry było odnalezienie punktów kontrolnych naniesionych na mapie budynku Szkoły Podstawowej w Nowej Sarzynie.

Na starcie uczestnicy spotkali się z wcale nie prostym  na pozór zadaniem matematycznym, które polegało na  przełożeniu patyczka w fałszywej równości, tak aby otrzymać równość prawdziwą (system rzymski). Kolejnym zadaniem było odnalezienie punktów kontrolnych naniesionych na mapie na terenie szkoły. Przy użyciu kompasu, planu ewakuacyjnego budynku oraz tabletu należało znaleźć „zwiastuny wiosny” i rozwiązać ukryte w kodach QR zadania matematyczne oraz hasło związane z pierwszym dniem wiosny.

Wyniki rywalizacji w grze terenowej:

Wsród klas 8 kolejno miejsca zajęli:
Miejsce I        8C
Miejsce II       8A
Miejsce III      8B

Wsród klas 7 kolejno miejsca zajęli:
Miejsce I        7B
Miejsce II       7A

Wsród klas 6 kolejno miejsca zajęli:
Miejsce I        6A
Miejsce II       6C
Miejsce III      6B

 

Dziękuję za wspólną zabawę i zapraszam do obejrzenia fotorelacji.
Anna Wasiuta

Relacja fotograficzna

 

więcej zdjęć...

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Liczby Pi (π), to święto obchodzone 14 marca. Data ta zapisywana jest w USA jako 3.14, co kojarzy się z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Nasi uczniowie uczcili liczbę π na lekcjach matematyki: młodsi doświadczalnie wyznaczali przybliżoną wartość π, wykorzystując do pomiarów zwykłe talerzyki, a starsi bawili się liczbą π zawartą w różnych łamigłówkach logicznych. Wszyscy dowiedzieli się też, która polska poetka napisała wiersz o liczbie π, jak brzmi Hymn Pi, ile kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego potrafią podać polscy i światowi rekordziści w tej konkurencji, oraz że 14 marca, to dzień urodzin samego Alberta Einsteina!

Nietypowe lekcje o liczbie π sprawiły, że wszyscy bardzo żałowali, iż kolejny Dzień Liczby Pi jest dopiero za rok… 😊

D. Bigas

 

 

 

 

 

Rok w rok uczniowie naszej szkoły biorą udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Także w tym roku ta impreza matematyczna zgromadziła wielu uczestników od najmłodszych drugoklasistów do najstarszych uczniów w szkole czyli ósmoklasistów. Dnia 16 marca przez 75 minut zmagali się oni z pytaniami konkursowymi w swoich kategoriach wiekowych. Uczestnicy otrzymali  od organizatorów układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego, która rozwija wyobraźnię i uczy logicznego myślenia.

Dorota Kołtun

 

 

 

 

W ramach zajęć Edukacji dla bezpieczeństwa odbyły się w naszej szkole zajęcia z pierwszej pomocy. Uczniowie klas 8 mogli sprawdzić swoje umiejętności ratownicze przy pomocy fantoma. Dziękujemy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Łańcuckiej za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia oraz zaprezentowanie zestawu do ratowania życia.

M. Paul

Więcej zdjęć...

 

Więcej zdjęć...

 

 

 

Podkategorie